Drodzy Internauci, Przyjaciele Misji !


Prezentujemy Wam niewielkie filmiki z krajów, gdzie są nasze misje: w Burundi, Rwandzie i Kamerunie. Filmiki są robione amatorsko, zwykłym aparatem fotograficznym. Tak po prostu - z życia wzięte. Są pewnym przesłaniem, chcą o czymś mówić. Profesjonalizm , nie był tu celem, ale pokazanie ludzi z Afryki, z ich bogactwem kulturowym.

Bóg kocha każdego człowieka, niezależnie od jego skóry, pochodzenia, narodu, czy jego statusu życiowego. Wszyscy jesteśmy powołani do zbawienia i każdy ma prawo poznać prawdziwego kochającego Boga. To, co tu można będzie zobaczyć, to przysłowiowa kropla w morzu.

Tu dzielimy się tym, co może zainspirować do pokochania misji, bo każdy ochrzczony jest wezwany do nieustannego pogłębiania własnej wiary i dawania o niej świadectwa aż po krańce ziemi.

W tym duchu oglądajcie te filmiki, jeżeli zechcecie je zobaczyć.
WIARA

DZIEŁA

KULTURA

ŚRODOWISKO


Filmiki dotyczące wiary ludzi Czarnego Lądu (Burundi, Rwanda, Kamerun)
PRZYJDŹ PANIE JEZU !!!Msza św. w Gasura (Burundi). W kościele modlą się wszyscy, niezależnie od wieku. Zobaczcie sami, ile w nich życia. Eucharystia w niedzielę trwa do niecałych trzech godzin.

Nabożeństwo eucharystyczne w ciągu tygodnia. Ludzie znajdują czas dla Boga, mimo, że nie mieszkają blisko kościoła.

Kościół w Rugango (Kamerun) jest zawsze w niedzielę pełny. Jest to Kościól żywy. Kameruńczycy podczas Mszy św. swoją wiarę wyrażają także przez taniec liturgiczny.

Jesteśmy na Górze Murire, która znajduje sie kilkanaście kilometrów dalej od Rugango (Rwanda). Oczywiście tutaj przychodzi się pieszo. Na tym wzgórzu znajduje się mała kapliczka poświęcona Matce Bożej z Lourdes. Tutaj często gromadzą się kobiety by się modlić do Maryi. Na pierwszym planie zobaczymy dzieci, które na zewnątrz kaplicy włączają się do modlitw swoich matek lub znajomych. Tak działa dobry przykład dorosłych w rozwoju wiary ich dzieci.

W domu formacyjnym w Gitega (Burundi) codziennie jest odprawiana Msza św. Cała wspólnota z młodzieńczym entuzjazmem bierze w niej udział. Liczne powołania do zgromadzeń zakonnych w Burundi mówią o żywotności rozwijającego się tam Kościoła.


Powrót do góry


Filmiki dotyczące dzieł Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Afryce (Burundi, Rwanda, Kamerun)
Od wielu lat Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus prowadzą przedszkole w Gitega (Burundi). Dzięki pomocy ofiarodawców, niektóre dzieci afrykańskie mogą kreatywnie spędzić czas. Zobaczcie ich radość..

Dzieci z przedszkola w Gitega nie potrzebują wiele zabawek by się zabawić. Potrafią się bawić prawie wszystkim.
Gaszikiri to mała wioska w Rwandzie. Dzieci licznie przychodzą na katechezy. Najczęściej dotyczą one przygotowania do chrztu św. S. Paschalia raz w tygodniu przychodzi z wizytą do tej wioski, by zobaczyć czy i jak katechezy są prowadzone. Tu katechizują ludzie świeccy. Wielu katechetów pracuje za tzw. "Bóg zapłać"

Oto szkoła krawiecka w Gitega (Burundi). Prowadzą ją Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Każdy absolwent, dzięki pomocy ofiarodawców, na zakończenie otrzyma maszynę do szycia jako narzędzie pracy.
Oto jesteśmy w Dimako. Zobaczcie jaki powstał ośrodek zdrowia.

Powrót do góry


Filmiki dotyczące kultury afrykańskiej (Burundi, Rwanda, Kamerun)Podczas uroczystości w Ngozi z okazji 15-lecia katolickiej uczelni można było zobaczyć typowe burundyjskie tańce. Tancerze ubrani są w narodowe barwy Burundi.

Tu tańczą przedszkolaki z przedszkola w Dimako (Kamerun). Niestety, nie ma wiele piosenek czy muzyki przeznaczonyh specjalnie dla dzieci.

Tu tańczą przedszkolaki z przedszkola w Dimako (Kamerun). Kameruńczycy mają bardzo duże poczucie rytmu, od dziecka.


Powrót do góry


Środowisko życia Afrykańczyków

Tanganika to jezioro w Burundi przy stolicy Bujumbura. Tu niedaleko mieszkają Misjonarki Miłości tzw. „Kalkutki”. Prowadzą dom dla opuszczonych dzieci. Często tu można zobaczyć siostry, które nad brzegiem jeziora oddają sie kontemplacji.


Powrót do góry

CDN